AZ UTNE READER TÖRTÉNETE A GYORSULÁSRÓL

Az Utne Reader fôleg a két következô anyagból állította össze ezt a listát: Idôzár, avagy hogyan vált az élet olyan nyugtalanná és mit tehetünk ellene (írta Ralph Keyes, kiadó Harper Collins, 1991) és Az idô és a tér kultúrája 1880-1918 között (írta Stephen Kern, kiadó Harward University Press, 1983).


1770-es évek vége - Franciaországban a kárpitos technika javulása lehetôvé teszi, hogy a postakocsik gyorsabban menjenek. Az egyik azonnali eredmény az utakon történô halálozások számának növekedése.
1800-as évek eleje - A modern kor gôzfelhôben érkezik, amint a vasutak és a gôzhajók drámaian felgyorsítják a szállítás sebességét. Néhány kételkedô aggódik, hogy a vasúton utazók csonttörést szenvedhetnek a 35 mérföld/óra gyorsaságnál. Ez a félelem alaptalannak bizonyul, viszont a halálozási arány megemelkedik a vonatütközések és kazánrobbanások miatt.
1830-as évek - Az európai látogatókat lenyûgözi az élet ôrült sebessége az Egyesült Államokban. Egy angol megfigyelô megjegyzi, hogy az átlagos New York-i "mindig úgy sétál, mintha jó vacsora várná és a végrehajtó üldözné". Egy másik látogató így jellemzi az amerikai étkezést: "fal, hörpint, megy".
1850-es évek - Egy svéd látogató az USA Szabadalmi Hivatalában tett látogatásakor megjegyzi, hogy a csaknem 15000 bejegyzett gépbôl a legtöbb "a sebesség fokozására és idô- ill. munka-megtakarításra használható".
1875 - A telefon feltalálása a történelemben elôször lehetôvé teszi az azonnali válaszadást valakinek, aki messzebb van néhány yardnál.
1876 - Seth Thomas feltalálja a felhúzható ébresztôórát. A pontosság tekintetében ez nagy lépés.
1883 - Az USA-ban elég lassú az élet ahhoz, hogy mindegyik város beállítsa a saját idejét. New Orleans pl. 23 perccel Baton Rouge mögött van. A vasutak nyomására a Szövetségi Állam megalkotja az idôzónákat.
1890-es évek - A bicikli aranykora. Néhányan figyelmeztetnek arra, hogy ezek az új jármûvek, melyek négyszer gyorsabbak, mint a járás, "bicikliarc" deformálódást okozhatnak (állandó torzulás a nagy sebességnél történô széllel szembeni pedálozástól). Másokat az erkölcsi következmények foglalkoztatnak, mivel a bicikli lehetôvé teszi a szerelmeseknek, hogy a szülôktôl és felügyelôktôl távol randevúzzanak.
1892 - Egy angol orvosi tanulmány feljegyzi a rákból és szívbetegségbôl adódó halálesetek növekedését az 1860-as és az 1880-as évek között.
1901 -Marconi bemutatja a rádiótelegráfot.
1913 - Henry Ford bevezeti a futószalagot, így az egy autó összeszereléséhez szükséges idôt 14 munkaóráról 2 munkaórára csökkenti.
1914 - Ferdinánd fôherceg meggyilkolása után Szarajevóban a szerb diplomaták, akik a telegráf elôtti, lassúléptû idôszakban nôttek fel, nem tudják teljesíteni az Osztrák-Magyar Monarchia ultimátumát, hogy 48 órán belül adjanak magyarázatot a lövésre. A háború elkezdôdik.
1922 - Egy Du Pont reklám a vegyészmérnök idômegtakarító géniuszát ünnepli. "Segít Önnek, hogy percei olyan hosszúak legyenek, mint nagyapja órái."
1940-es évek - Az elôrehaladott tömegtermelési technikát, mely a II. világháború alatt fejlôdött ki, a polgári életben is alkalmazzák. Most akár városokat is lehet egyszerre gyártani, nevezetesen Levitownt, New Yorkot. A kritikusok panaszkodnak, hogy ezek a városok nem igazából közösségek; csak gyorsan összedobált házak összessége.
1951 - Bevezetik a távolsági telefonszolgáltatást.
1953 - Carl Swanson bemutatja az elsô TV vacsorát: pulyka, mártás, kenyér, borsó és édesburgonya, percek alatt elkészíthetô.
1960-as évek - A tanulmányok kimutatják, hogy a munkamegtakarító eszközök segítségével a házimunkára szánt idô némileg csökkent az 1930-as évek óta, de a vezetés, bevásárlás és a hosszabb munkaórák bôven elfoglalják ezt az idôt.
1971 - A hirdetôk felfedezik, hogy a gyorsabb TV-hirdetések ugyanazt a hatást eredményezik feleannyi idô alatt. Szinte másnapra a szokott egyperces kereskedelmi hirdetés 30 másodpercesre zsugorodik. De az 1980-as évekre sok reklám már 15 másodperces ôrjöngéssé alakul.
1982 - A kevertsütemény-piac összeomlik, mivel a túlterhelt háziasszonyok többé nem tudnak félórát arra áldozni, hogy az elôre bekevert süteményeket megsüssék.
1980-as évek közepe - A faxgépek elterjednek.
1980-as évek vége - A mobiltelefon a csúcson.
1990-es évek - Az e-mail széleskörû használata nyomán, a faxküldés az értékes idô elvesztegetésének tûnik.

[Vissza a kezdethez]