MI A MEGTARTÓ FOGYASZTÁS ?
(Kérdez: Neva Goodwin, válaszol: Wouter Biesiot )

A következõ levélváltás a Balaton email listáján túl jó volt ahhoz, hogy elmenjünk mellette. Betsy Tailor kezdte a beszélgetést gyakorlati tanácsokat kérve a megtartóbb fogyasztásra vonatkozólag. Azután Neva Goodwin és Wouter Biesiot közbeszóltak.

Neva: Általános feltételezés, hogy a természetes szálak jobban környezetbarátok, mint a szintetikusak, de a gyapotot pl. gyakran nagyon peszticid- és vízigényes módon termesztik. Nem ismerem a szintetikus anyagok költségeit (és nagyon szeretném összehasonlítani, ha információt adnának azok, akik jobban tudják mint én) - de ideges vagyok, ha túl hamar döntenek a "természetes" javára a "szintetikussal" szemben.

Wouter: Valóban, legyünk óvatosak ezekkel az összehasonlításokkal, ha energia/CO2 alapon tesszük ezt, akkor a "természetes" termékek, mint pl. a gyapjú, fognak gyõzni. De ha globálisabb paraméter pl. CO2 ekvivalensek szerint tesszük ezt, akkor az ellenkezõje is igaz lehet. (A CH4-nek tulajdoníthatóan, melyet a kérõdzõk szabadítanak fel. ) A nyilvánvaló megoldás természetesen az, hogy olyan ruhákat viseljünk, melyek hosszú élettartamúak, jól javíthatók és ellenállnak a divat változásainak; kevés számú és csak néhány helyrõl származó ruhatár a jó. Ennek következtében a környezeti teher elhanyagolható lesz.

A természetbõl való kivonás (szálak, keverékek) több energiát használhat el, mint a vegyi anyagokból való. Ha kis terméshozamot takarítunk be, akkor olyan sok energia megy el az aratással és a koncentrációval, hogy a modern vegyészet ennél jobbat tud (pl. hagymaolaj). A magas terméshozamú terményeknél más a helyzet. Ott a problémát a trágyázás, víz, gyomirtás, stb. jelenti. A magas befektetésû, nagy hasznot nyújtó rendszerek kelendõek rövidtávú elõnyeik miatt, s csaknem mindig hosszú távú katasztrófához vezetnek. Ha ezt számításba vesszük, a hangsúly nagy valószínûség szerint "természetes" javára fog billenni, de nem mindig !

Ha több szabályt szeretne arra vonatkozólag, hogyan lehet minél kisebb környezeti nyomást gyakorolva élni, próbálja meg a következõket (saját életünkbõl és / vagy input-output tanulmányokból vettük):

Étel: Egyen az évszak terményeibõl; nem feldolgozottat, rövid távolságról beszerzett mûanyag-csomagolás nélküli ételt; fõzzön természetes gázon vagy elektromos áram segítségével.

Árucikkek: Legyenek energiatakarékosak, javíthatók, újra felhasználhatók, kevés (az is újra felhasználható legyen) csomagolással, ne támogassunk és idõszakosan se használjunk hamar eldobandó készülékeket, elsõsorban semmit, ami elemmel mûködik (egy eldobható elem 1 KWh-ja 20-50 KWh-ba kerül a termelésben / összeszerelésben / szállításban !) S ha mégis rákényszerül, használjon újra tölthetõ elemeket, jól mûködõ újratöltõ készülékkel (így 1 KWh 2-5 KWh-ba kerül a termelésben, ha legalább 100-szor újratölt).

Szállítás: Csökkentse a mérföldek számát; váltson tömegközlekedési eszközökre vagy vegyen ultratakarékos autót, luxusfelszerelések nélkül; legalább két utas üljön mindig benne; úgy válogasson, hogy a legkevesebb terhet tegye az autóba (ez gyakran azt jelenti, hogy árút egyáltalán ne szállítson benne !)

Lakás: A kis térfogat jobb mint a nagy; vezessen be energiatakarékos intézkedéseket, de az energia napi árából induljon ki, hanem az energia természetébõl. Gondolkodjon rendszerekben, pl. legyen okos és ne használjon mesterséges fûtési / légkondicionáló rendszereket: használjon megfelelõ szellõztetõ berendezést (tetõszellõztetõt vagy pulóvert).

Pihenés: Nos találgathat: részesítse elõnyben a kevés energiát igénylõ rövid távú kis kárt okozó választékot a nagy távolságot megtevõ energiaigényes hosszú utazásokkal szemben. Rendszerint minél gyorsabban megy, annál több kárt okoz.

Ha követi ezeket az irányvonalakt, az azt is jelenti, hogy pénzt takarít meg háztartásában. Mindezeket használja arra, hogy kevesebb munkaórát kelljen dolgoznia - akár most, akár a jövõben (tegye a pénzt a zöld bankba). Értse meg ezeknek az óráknak értékes mivoltát és töltse el õket eszerint !

 

[Vissza a kezdethez]