Béke, Természet, Szeretet



C-vitamin

1. Mi a vitamin? Olyan kis molekulájú vegyület, amelyet a szervezetünk nem tud előállítani, hanem a (növényi) táplálékokból veszünk fel, mert szükségünk van rá.
Pl. Az A-vitamint sárgarépából tudjuk előállítani, nélküle viszont megvakulnánk.

2. C-vitamin neve, kémiája
Nem amin, nem karbonsav, gyűrűs éter, oxo csoportot tartalmaz, leginkább egy telítetlen pentózra hasonlít.





3. Hogyan keletkezik? glükóz (szőlőcukor)          gulonolakton            aszkorbinsav

4. Hiánya skorbutot okoz. (Fogínyvérzéses tengerészbetegség)

5. Funkciói
    a) a skorbut kivédésén túl
    b) véd a nátha, influenza ellen (az immunrendszert erősíti)
    c) véd a rák ellen, érbetegségek ellen
    d) mégpedig azért, mert antioxidáns hatású (ld. konzervipar. Szent-Györgyi Albert is így fedezte föl: rájött, hogy azok a növények tartalmaznak sok C-vitamint, amelyek felvágva levegőn nem nagyon barnulnak, nem oxidálódnak. A mi szervezetünkben a C-vitamin tulajdonképpen feláldozza magát, és eloxidálódik pl. a DNS helyett.)

6. A C-vitamin könnyen bomlik (hő, oxigén, fémionok hatására), és gyorsan kiürül a szervezetből.

7. Védik más szerves savak (pl. citromsav a citromban, tejsav a savanyúkáposztában, borkősav a pezsgőtablettában) Sok van a zöldségekben (kivéve primőrök), gyümölcsökben (kivéve banán), télen a savanyúkáposztában, C-vitamin tablettában.

8. Adagolás: sok állat, amely maga termeli a C-vitamint, 1 g-nál többet állít elő belőle. Bizonyos majmok az emberhez hasonlóan C-vitaminra szorulnak, de az őserdei koszt 1-2 g C-vitamint is tartalmazhat. Az ember esetében napi 50-100 mg még csak a skorbut ellen véd, az antioxidáns hatáshoz 0,5-1 g-ra, nátha esetén még többre van szükség.

9. Túladagolás: igen nagy mennyiségek terhelik a vesét és a beleket, de tudni kell, hogy a C-vitamin kevésbé árt a veséknek, mint a konyhasó. (Szent-Györgyi példája)




Vissza a kezdethez