Béke, Természet, Szeretet




Internet a Ferences Gimnáziumban
(tanári segédlet - munkaanyag)

Helyzetkép: 1998. február 28-án az Internet beköltözött iskolánkba. Az országos pályázaton kapott értékes, új gépek, valamint a szoftverek és folyton élő ISDN vonal olyan lehetőségeket nyújt, mellyel tanárnak, diáknak egyaránt érdemes megismerkedni. A gépek jelenleg a tetőtéri számítástechnika teremben vannak, és egy elkülönített hálózatot alkotnak. A világhálózatot a Sulinet ingyenes vonalán keresztül lehet elérni, és egyelőre a gépek másra nem is nagyon használhatók, mivel a többi gépünktől eltérő típusúak, más a lemezformátumuk, nyomtató nincs hozzájuk.

Előzmények: Iskolánkban 1994. óta működik telefonos Email szolgáltatás (éjszakai tarifával), és 1996. óta zöld számos Internet. Most a lehetőségek lényegesen kibővültek (több gép, folytonos kapcsolat, gyorsabb kommunikáció, ingyenes szolgáltatások), ez azonban több figyelmet, pedagógiai elgondolást követel tőlünk tanároktól is.

Mi is az Internet? Nyugodtan mondhatjuk elektronikus világkönyvtárnak, ha hozzágondoljuk, hogy a könyvtárakban a  lexikonok, kötetek mellett, számtalan kis színes újságot, prospektust is találhatunk. Az Internetet is könyvtár módjára lehet használni: érteni kell a rendszerét, használni a katalógusokat, meg kell őrizni a könyvtár rendjét, míg a könyvtárosok adminisztrálják az olvasókat, segítik a tájékozódást.

Az Internet hasznossága: Az iskolai életben az alábbi területeken kapunk az Internetből hasznos információkat:
* földrajz (adatok, képek)
* művészettörténet, régészet
* testnevelés (csak sporteredmények)
* angol/német (az egész Internet lényegében angolul megy)
* biológia
* számítástechnika (pl. vírusirtóprogramok)
* oktatástechnika (oktatóprogramok angol nyelven)
* környezetvédelem
* hittan (Vatikán honlap, Bibliafordítások)
* általános kommunikáció (Email-cím, ismertség)

Az Internet veszélyei: céltalan lődörgés, időrabló várakozások, káros tartalmú kiadványok, számítógépfüggőség, stb. Ezek a veszélyek persze elkerülhetők, csak ezen a területen is ragaszkodnunk kell az iskolánk karakteréhez.

Jutalmazni kellene azokat, akik az Interneten a) magyar, b) keresztény, c) oktatási szempontból hasznos oldalakat fedeznek fel vagy tesznek hozzáférhetővé mások számára. Ellenkező esetben az amerikai fogyasztói bóvli lesz az Internet uralkodó kínálata.

Az Internet használatának rendje-módja:
1. A levelezés a tanév végéig a régi helyen és módon történik
2. Az Internet terem szerdán és pénteken ±2-től ±5-ig, kedden ±2-től 3-ig szabad, egyébként foglalt. Ezenkívül szóba jöhet szombat(?) és vasárnap a diákmise után.
3. A termet nem lehet nyitva hagyni, ezért a legfontosabb feltétel egy hozzáértő, kulccsal rendelkező tanár jelenléte a teremben.
4. Alaphelyzetben egy gépen egy vizsgázott diák dolgozhat legfeljebb egy óra hosszat érkezési sorrendben. Csatlakozhat még egy vizsgázatlan diák megfigyelőként, ha a társával könyvtári módon tud kommunikálni.
5. Dokumentáció: A gépek mellett lévő felhasználói űrlapot ki kell tölteni. Az Interneten egy óra alatt kb. két keresést lehet végrehajtani, ebből egy-egy oldalt nyomtatva vagy fájl formában is meg kell tartani. Programfájlt csak tanári engedéllyel lehet letölteni.
6. Az űrlap (ld. 2. melléklet) tartalma: Név (nevek), dátum, óra, perc; A.) KÖZFELADAT kezdet, vég, eredmény, B.) EGYÉNI kezdet, vég, eredmény. A sorrend nem cserélhető fel, és csak sikeres A.) után következhet B.).

Törekvések:
* Aki tanár, dolgozó érdeklődik az Internet iránt, tegyen vizsgát és vállaljon hetenkénti ügyeletet, amikor a szakmájának megfelelő keresgéléseit is elvégezheti. A számítástechnikus kollégák ilyen tehermentesítése teljesen indokolt, mivel az alábbi feladatokat is el kell látni:
* Éjszakai üzemmódban minél több hasznos területet leképezni a helyi szerverre, hogy a tanulságos közfeladatoknál gyors sikereket könyvelhessenek el a diákok.
* Internet faliújság működtetése az iskola folyosóján.
* Internet tanmenet kidolgozása az órarendi számítástechnika órák számára.


Mellékletek:
1. Diákok, tanárok névsora
2. Mintaűrlap
3. Fontos Internetcímek
4. Vizsgaanyag
5. Közfeladatok induló jegyzéke
6. Sulinet tapasztalatok




Vissza a kezdethez