Béke, Természet, Szeretet




Internet-tananyag - Kérdezz/felelek formában

Mi az internet? Elektronikus világkönyvtár, mely állhat hatalmas lexikonokból és értéktelen kis színes prospektusokból. Rajtunk is múlik, hogy hogyan hasznosítjuk.

Hogy néz ki egy internetcím?


         Például így:     http://library.wustl.edu/index.html
         vagy így:     http://lcweb.loc.gov/exhibits/scrolls/enoch.gif
         esetleg így     http://www.idg.hu/expo/opera/bbcd/picture/e111102.htm


A // utáni pontokkal elválasztott szöveg a világ valamelyik számítógépét  jelenti, amely az internet számára valamilyen adatokat szolgáltat (pl. egy 300 vagy 3000 éves kézirat fényképét, a Kodály-gyűjtemény anyagait, stb.) A számítógépek számokkal értik meg egymást, ezért ténylegesen minden számítógépnek van egy 12-jegyű TCP-IP irányítószáma, de ezt elég tudni a gépeknek és számítástechnikusoknak. Nekünk már az is szép teljesítmény, ha a sokkal egyszerűbb URL-címeket megjegyezzük (felírjuk!).

Milyen egy E-mail levélcím?


          Ilyesmi:     mailto://riedel@ludens.elte.hu
         netán          mailto://lab320@frodo.mgh.harvard.edu
         jobb híján     mailto://di@bok.zpok.hu


Hogyan levelezhetünk? A mailto segítségével egyelőre sehogy. Ha egy ilyen kukacos címet látunk, ne írjunk közvetlenül levelet, mert lehet, hogy nem kapják meg, de még valószínűbb, hogy a válasz eltéved. Jegyezzük fel a címet, és kérjünk segítséget a számítógéptudoroktól. Azt fogják mondani, hogy a levelezéshez kell egy "postafiók" (meg egy másik vizsga másik tananyagból), ami legkorábban októberben szerezhető be. Addig érjük be azzal, hogy az internetnek csak csendes olvasói lehetünk. Az sem semmi.

"http, ftp, gopher, mailto, file"  - Mik ezek? Különböző elérési módok az interneten. Leggyakoribb a http, aminek megfejtése hypertext transfer protocol (magyarul: mutatókkal ellátott szövegek átviteli szabványa)  
    Mint azt a legtöbben hamar észreveszik az interneten mutatós szövegek (hypertextek) vannak. Nemcsak azért mutatósak, mert olyan szép színes képek vannak benne, hanem mert egyes szavak alávannak húzva, ezek a mutatók, és ezek egy-egy hivatkozást rejtenek további internetcímekre. A lexikoni hivatkozásoknál annyival egyszerűbbek, hogy csak rá kell kattintani az egérrel a kiemelt szóra, és a számítógép automatikusan lehozza az internetről a hivatkozás tartalmát, egy újabb hipertext szöveget vagy képet. Nem kell odalapozni, nem kell újabb és újabb címeket megjegyezni. A legtöbb hivatkozás ugyanarról a számítógépről hoz le további oldalakat, de vannak távoli hivatkozások is: egy amerikai számítógép mutathat egy magyar vagy ausztrál címre is.
    ftp: file transfer protocol (adatletöltési szabvány).

         pl:            ftp://ingyen.programok.hu/alkonyvtar/virusirt.arj

Ezek általában tömörített programok, amit letölthetünk magunknak ingyen. Letölthetnénk, ha az új Apple gépek egyáltalán elfogadnák a PC-s lemezeket, megértenék a PC-s programokat, de mivel nem ez a helyzet, így egyelőre nem lehet (nem szabad!) az FTP-t használni.
    A gopher (magyarul pocok) alig különbözik a http-től, lehet hogy észre sem fogjuk venni, hogy a cím más jelekkel kezdődik. A  mailto levelezési módról már volt szó, mint olyan lehetőségről, ami nem lehetőség. A file pedig azt jelenti, hogy az adott szöveg a saját gépünkön van, pl. file://C:/ALKONY/ADATOK/ORAI.HTM  - ami leginkább egy file elérési útra hasonlít, csak a \ jelek átfordultak / ilyenné.

Hogyan nyomtathatunk?   A kiválasztott oldalnál vagy képnél megnyomjuk a nyomtatás gombot. Végre valami egyszerű! Két oldal kötelező (dokumentáció), három oldal ingyenes (elvihető), minden további oldal 100 Ft. A színes nyomtatás ennyire drága. A színeket nem lehet letiltani.

A tárolás módjai: Tanári szempontból talán a legfontosabb, hogy azokat az oldalakat, amelyeket sok munkával megtaláltunk, és bemutatásra fontosnak ítélünk, azt gondosan eltároljuk (képekkel együtt), és bemutatáskor gyorsan előkerítsük. Az alábbi öt mód lehetséges (de nem mind célszerű):
      1.  felírjuk az internetcímet a noteszunkba
      2.  kinyomtatjuk az oldalt - a lap felső sarkában ott a pontos cím is
      3.  "könyvjelző" (kis zöld szimbólum, Add Bookmark)
      4.  tároljuk az oldalt (File, Save - a képek nem lesznek rajta)
      5.  nem kapcsoljuk ki a gépet, hanem "Aludj" módba tesszük
Az első kettő mindenkinek ajánlható. Hátránya, hogy néhány cím nagyon hosszú, vagy olyan betűket tartalmaz, amelyet nem találunk a billentyűzeten. Fontos, hogy több oldal esetén azt az oldalt tároljuk el, ahonnan azok elágaztak.
    Könyvjelzőt csak tanári engedéllyel szabad elhelyezni, mivel a könyvjelzők túl könnyen szaporodnak. A felesleges könyvjelzőket időnként töröljük (kijelölés, kivágás).
    Néhány órára, egy éjszakára alvó módban is hagyhatjuk a gépet (ld. a kikapcsolásnál), ha biztosítani akarjuk, hogy minden úgy működjék a bemutatásnál, ahogyan a gépet hagytuk.

Netscape 4.0 - Ezzel a programmal kell alaposabban megismerkednünk, ezzel működtetjük az internetet, ennek segítségével érjük el a külföldi honlapokat.
Belépés:
* Kulcs a portáról
* Van-e áram a konnektorban?
* Bekapcsolás - bekapcsoló gombbal. Ha ez már világít, akkor a billenyűzet jobb fölső sarkában lévő gombbal
* A program beindítása: A képernyő jobb fölső részén lévő Földgömb alakra duplán rákattintunk az egérrel, és jó esetben beindul a program.
* Megjelenik a Netscape képernyő, és automatikusan elkezd betöltődni egy gyakran használt internetcím:   http://altavista.digital.com

Kilépés:
* Kilépünk a Netscape programból azáltal, hogy a képernyő bal fölső sarkában lévő kis négyzetre kattintunk.
* Megnyomjuk a billentyűzet jobb sarkában lévő kikapcsoló gombot, majd a gép kérdése után az Ű betű melletti Enter-nyíl gombot.
* Kulcs (A terem nem maradhat nyitva, diákoknak nem adhatjuk át a kulcsot.)

Back, Forward, Home, Stop, Reload - Ezek a leggyakoribb gombok, szóban elmagyarázom.
Képek nélküli világ? A felesleges, lassú adatforgalom korlátozására a Netscape programot úgy állítottuk be, hogy a képeket, ábrákat kérés nélkül nem tölti le. A kép helyén egy kis színes négyzet jelenik meg. Ha az oldal tartalmából úgy ítéljük meg, hogy kellenek a képek, akkor egyetlen kattintással az Images gombra, lehívhatjuk a képeket is.

Egy kis kikapcsolódás  Ha elmegyünk és bezárjuk a termet, akkor a gépeket általában ki kell kapcsolni a fent leírt módon (jobbsarok gomb, Kapcsolj ki, Enter, és magunk is elmegyünk kikapcsolódni). Ha másnapra előkészítettünk egy anyagot, és semmiképpen sem akarjuk elveszíteni, akkor ne is lépjünk ki a Netscape-ből, hanem a jobbsarok gomb megnyomása után válasszuk ki az "Aludj el"-t (és mi is alszunk egyet). Alvó üzemmódban a gép zúg, de nagyon keveset fogyaszt, és minden úgy marad, ahogyan hagytuk. A gépek helyes állapotáért, kikapcsolásáért az ügyeletet végző tanárkolléga felel. A kulcsért is.

Az internet használatának rendje
1. Könyvtári csendet kérünk!
2. Időpontok: A vállalt ügyeleteken legyünk ott, akkor is, ha csak egyedül dolgozunk a      teremben. Saját diákjainkat, faktosainkat is lehetőleg ilyenkor rendeljük oda.
3. Jegyzetfüzet: Az internetlaborba csak füzettel, ceruzával menjünk, mert bizonyos dolgokat fel kell írni. Ezt a diákoktól is szigorúan követeljük meg. A holmijainkat ne hagyjuk a gépek mellett! Jó, ha ez a tananyag is nálunk van: írjuk rá a nevünket, és ne hagyjuk el.
4.  1 gép + 2 ember: A geometriai viszonyokból adódóan 1 gépnél csak 1, max.2 (vizsgázott) diák ülhet, vagy hozhat magával egy vizsgázatlan társát megfigyelőnek, ha tud könyvtári módon kommunikálni vele. Mindenki határozza meg, hogy melyik gépen dolgozik, és ki a társa, többen ne jöjjenek! Lehetőleg kerüljük "a több gépen lovagol egy ember" című elhelyezkedést, bár a hálózat hibái miatt néha lovat (gépet) kell váltani.
5.  1 óra = 2 feladat A tapasztalatok szerint az interneten egy órát lehet hatékonyan dolgozni. A gépek bekapcsolása időt vesz igénybe, ezért több keresést jobb hatásfokkal végezhetünk el, mint egyet. Egy óránál több időt viszont lélektani okokból nem töltünk a gép előtt, és erre a notórius diákokat is figyelmeztetjük. Szintén a gyakorlat mondatja velem, hogy egy óra alatt 2 feladatot lehet megoldani, és ezek sorrendje meghatározott: első a közfeladat, majd ennek sikeres megoldása esetén jöhet az egyéni. A közfeladatokról van egy lista a faliújságon. A választékot a szaktanárok folyamatosan bővítik. Figyeljünk oda a feladatok megoldására és az eredmények könyvelésére. Saját szakterületünkön nyújtsunk segítséget diákjainknak. A vizsgázott diákoknak bizonyos kérdéseket nem szabad feltenniük, mert elveszítik a vizsgájukat. Ezt ők is tudják. Ha valaki minden feladatával végzett, akkor inkább menjen haza, mint hogy "szabadfoglalkozást" rendezzen az internetes gépeken.
6. Dokument jeszty! A foglalkozásokról, eredményekről dokumentációt készítünk. Ehhez ki kell tölteni egy űrlapot, amelyre mindazt rögzíteni kell, ami az adott órában lezajlott (jelenlévő tanár, diákok, egyéni és közfeladatok, eredmények; ld. a mellékelt űrlapot). A munkát a szebb honlapok kinyomtatásával is dokumentálhatjuk. Egy óra alatt csak egy űrlap fogy. Ez nem papírpazarlás. Az űrlapot a diákok is kitölthetik, de a tanár írja alá.
7.  2 oldal + 3 oldal A nyomtatás nagyon egyszerű, de időigényes. A szabály: minden órai munkáról készüljön legalább két oldal kinyomtatás (az iskola felé, dokumentációnak, faliújságra), további 3 oldal ingyenes, elvihető (otthonra, megmutatni, barátoknak). Minden további oldal 100 Ft, ezért a nyomtatóba csak néhány lapot teszünk, akinek több nyomtatásra van szüksége, az kérjen lapot a tanártól és dobjon a  perselybe egy százast (ott rögtön). Az iskola nincs abban a Stádiumban, hogy az egész Világnak Hitelt nyújtson.
8. A jelenlévő tanár tudjon a fel-felbukkanó destruktív honlapokról, és megfelelően intézkedjék.  A destrukció valahol a bombázó repülőgépeknél kezdődik (destruktív: romboló, pusztító, bomlasztó; Bakos: Idegen szavak szótára) és a pornón, drogon, techno együtteseken át a számítógépvírusokig terjed.
Keresés az interneten

Ez lenne a legfontosabb tananyag, de nem tudom teljes egészében leírni. Mondok szóban is néhány példát, de itt biztosan a "gyakorlat teszi a mestert". Az interneten alapvetően kétféleképpen lehet elérni egy honlapot:

1.) Ha tudom a pontos http címet, akkor beírom induláskor a felső címsorba (az Altavista helyére)a teljes címet (http://.....), és az Enter gomb lenyomására a gép elkezdi felvenni a kapcsolatot, letölteni a kért oldalt. Előtte a Stop gombbal leállítjuk az Altavista letöltődését.

2.) Ha csak a témát tudom, amiről anyagot szeretnék gyűjteni az internet útján, akkor egy ú.n. keresőgép (search engine) segítségét kell igénybe venni. Pontosan ilyen keresőgép az Altavista. Használata a Netscape indításaokr várjuk meg, amíg betöltődik az Altavista honlapja (vagy kattintsunk a Stop, Home gombokra). Az Altavista képernyőjén középen van egy üres sor. Ide írjunk be néhány olyan szót (angolul), amelyekkel kapcsolatosan több honlapot is meg szeretnénk tekinteni. Üssük le az Enter-t, és a gépünk elküldi a szósorozatot Amerikába, ahol az Altavista kigyűjti az ilyen témájú honlapok címeit, és pár másodpercen belül elküldi nekünk az első tíz darabot. Ez a szolgáltatás megfizethetetlen - mégis ingyenes.

Jó keresőszavakat találni művészet. Fontos, hogy a szó szerepeljen a honlap címében vagy első bekezdésében. A szavak együttes előfordulását kutatja a program és a legtöbb együttes találatot helyezi az első helyre. A tapasztalat szerint négy szó a nyerő, ha különböző irányokból írják le az adott témát. Túl sok, túl kevés, túl rövid szó, túl általános kifejezések nem jönnek be. A szavak sorrendje is számít: fontosság szerinti sorrendbe állítsuk követelményeinket. Az angol helyesírás szabályait kell követni.

Az alábbi példák már egyszer valakinek beváltak:
Téma: Bach-kézirat
Kereső:     Bach manuscript BVW picture
Téma: Holt-tengeri tekercsek
Kereső:     scrolls Qumran image
Téma: RNS-enzimek
Kereső:     RNA world ribozyme Szostak

További improvizált példák garancia nélkül:
Téma: Földrengéstérképek
Kereső:     map tectonics earthquake Earth picture
Téma: Háromezer éves vázák
Kereső:     Minos Crete museum photo
Téma: A pápa újévi békeüzenete
Kereső:     pope message  peace 1998 Vatican

Látható, hogy ezek nem mondatok, hanem szósorozatok fontosság szerinti sorrendben. Ha nem találtunk hasznos anyagot, akkor cseréljünk ki egy olyan szót, amely a legtöbb téves találatot okozta, vagy tegyük azt az utolsó helyre. Ha egyáltalán nincs találat, akkor lehet, hogy a helyesírással van gond, vagy túlszűkítettük a keresést. MINDEN AZÉRT NINCS MEG AZ INTERNETEN SEM! (pl. Mennyi sót tettek a levesbe a ferences menzán? Kereső: salt soup franciscan today very important urgent host=.hu)

Keresgélés (szörfing) - Az meg mire jó?  
Semmire.
Illemszabályok a net-en  Eziránt a vizsgázott diákoktól kell érdeklődni. Kapásból felsorolnak ötöt, mert ez is benne volt a vizsgaanyagban.

Trükkök    Az internet reggel 7-kor, este 8-kor sokkal gyorsabban működik, mint délután, vagy pláne hétköznap délelőtt, amikor bemutató órát szeretnénk tartani a diákoknak. A bemutatókra tehát minden anyagot előre le kell tölteni képekkel együtt. Vasárnap mise után is elég gyors a rendszer, egyedülálló fiatal kollégák ilyenkor több gépet is használhatnak egyszerre. Nagy képek letöltését nem kell feltétlenül végigvárni. Videokép, hang letöltése egyelőre nem biztonságos, délelőtti időszakban szinte biztosan megszakad közben a kapcsolat. Meg lehet pingelni. Nyomtatni egyszerre több oldalt is lehet. Amíg nyomtat vagy tölt, más honlapokat el lehet olvasni, stb.

Hibajelzések
Nem létező cím (Stimmel minden betű?)
Nem elérhető pillanatnyilag (aludjunk rá egyet, holnap biztos jobb lesz a helyzet)
Nincs elég memória (érdemes újra próbálkozni)
Nincs feladója a levélnek (innen ne írjunk levelet)
Nem megfelelő módon kapcsoltuk ki a gépet (ez csak figyelmeztetés, de legközelebb vegyük komolyan).


































INTERNET-ŰRLAP

Dátum: 1998. ________ hó _____ nap _________ (hét napja) _____óra ____ perctől _____ óra _____percig

Jelenlévő tanár, kolléga:______________________________(olvasható aláírás)

Tanári feljegyzések (címek, kereső kulcsok, eredmények, hibák): ____________________________________

_________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________


1. vizsgázott diák neve, osztálya:_____________________________ Egy társa (név,oszt.): _______________

Köztéma:____(sorszám)______________________________________________________________________

Cím v. keresőkulcs:_________________________________________________________________________

Eredmény (cím, tapasztalat):_____________________________________________________(  ) Nyomtatás?

Egyéni téma cím v. keresőkulcs:_______________________________________________________________

Eredmény (cím, tapasztalat):_____________________________________________________(  ) Nyomtatás?


2. vizsgázott diák neve, osztálya:______________________________ Egy társa (név,oszt.): ______________

Köztéma:____(sorszám)______________________________________________________________________

Cím v. keresőkulcs:_________________________________________________________________________

Eredmény (cím, tapasztalat):______________________________________________________(  ) Nyomtatás?

Egyéni téma cím v. keresőkulcs:_______________________________________________________________

Eredmény (cím, tapasztalat):______________________________________________________(  ) Nyomtatás?


3. vizsgázott diák neve, osztálya:______________________________ Egy társa (név,oszt.): ______________

Köztéma:____(sorszám)______________________________________________________________________

Cím v. keresőkulcs:_________________________________________________________________________

Eredmény (cím, tapasztalat):______________________________________________________(  ) Nyomtatás?

Egyéni téma cím v. keresőkulcs:_______________________________________________________________

Eredmény (cím, tapasztalat):______________________________________________________(  ) Nyomtatás?

4. vizsgázott diák neve, osztálya:______________________________ Egy társa (név,oszt.): ______________

Köztéma:____(sorszám)______________________________________________________________________

Cím v. keresőkulcs:_________________________________________________________________________

Eredmény (cím, tapasztalat):______________________________________________________(  ) Nyomtatás?

Egyéni téma cím v. keresőkulcs:_______________________________________________________________

Eredmény (cím, tapasztalat):______________________________________________________(  ) Nyomtatás?
       Köszönjük a pontos kitöltést, segítséget, felügyelet!



Vissza a kezdethez