Béke, Természet, Szeretet




        A gleccserek felszínformáló (KÁR-tékony) tevékenysége


A gleccser a legnagyobb munkát a jégbefagyott kődarabokkal végzi, melyekkel medrét mélyíti, karistolja. A kártékony medermélyítés közben hátrál is, így keletkezik a meredekfalú ún. cirkuszvölgy v. kárvölgy. Ez a hátráló erózió az egykori tönkfelszínt összevagdossa, éles tarajos fő- és mellékgerincekké (kárgerincekké) alakítja. Ezekből sok merész vonalú csúcs (karling v. kárcsúcs) emelkedik ki. Legszebb közülük a svájci Matterhorn. Az egykori kárvölgyek fenekén a csapadékból tó keletkezhet (kártó v. tengerszem). Sok ilyen kártó van a Kárpátokban, de a legszebb talán mégis a Karwendel melletti kicsiny tengerszem: a bíborvörös Kármin.

A Nevető Lexikonban is utánanéztem a dolognak és megtudtam, hogy a kárvölgyeket a svájci Karwendel helységről nevezték el, ahol a kármelita szerzetesek egyenesen a kárfülkékben gyóntattak. Karwendelben élt a híres svájci kármentő, Wendelin Karr, aki a legsúlyosabb káromlásból is kimentette a károsultakat. Fia Kár Pál alkalmazott először kutyákat a kárbaveszettek felkutatására, így tenyésztődött ki évszázadok folyamán a nem embert, hanem inkább kárt-evő kárpit, valamint a vízimentő uszkár. Karwendel helység nevéhez ókori történelmi események is fűződnek: itt próbált meg átkelni az Alpokon a pun Hamilkár, de ez neki és elefánjainak nem sikerülhetett - annyi volt a vadkár. Fia Hannibál azonban tökélyre vitte az "oszd meg és uralkodj" elvet, és miután a fő- és mellékkárgerinceket felbontotta elemi károkra, amelyekre már volt kárbiztosítása, sikeresen átkelt az Alpokon. Az ükunoka Ottokár még ezen is túltett, és elefántok helyett olyan szikár, ámde nem kérészéletű kárászokat alkalmazott az átkelésnél, hogy (kár)öröm volt nézni; a Római Birodalom ui. kártyavárként omlott össze.

A kárvölgyek alján lévő kőzetek geológiai szempontból is rendkívül érdekesek.  A kártavak üledékeivel foglalkozó földrajzi tudomány a kártográfia.  Egy-egy kártó beömlésénél izgatott kartográfusok várják nap mint nap, hogy mit hozott ma a kárpótlás: sokszor érkeznek kárneolok v. kárpátok, de néha csak kárnis. Erre külön szakkifejezésük is van: az egynapi kárhozat az ún. kárma. E szakkifejezéseket egyébként egy ősi könyv tartalmazza (Károli-Biblia), a kartográfusok nagykönyve, melyet állandóan forgatnak, de azért nekem is volt alkalmam belelapozni, és néhány címszót kijegyzetelni.

Pl.: Bankár:  Biztosító és pénzintézet a kártógráfusok számára. Rosszabb,
             mint az elemi kár.
    Kárál:   A valódi kár hangját utánozza. Ha sikerül neki, akkor
             úgy mondjuk, hogy káricál.
    Kárász:  A legértékesebb lap a svájci kártyában, színe mindig káró.
    Káriesz: A kártográfusok által fúrt lyuk a sziklában; -> kárpótlás.
    KFOR:    A kárvölgyek felforgatásával foglalkozó, kárókatonákból
             álló nemzetközi haderő. Ha nem sikerül a kárbecslés, akkor
             elkámforognak.
    Oscar:   A legbátrabb kármentők elismerésére alapított díj, tkp.
             kicsiny szobrocska, kariatida. Anyaga: karotin.
    Rent-a-car: Bérautó nyugdíjas kármentők részére. Ha defektes a
             kereke, Dentocar tablettával kigyógyítható.
    Szikár:  A dohányzás kártékony hatása a tüdőre. Nagy hidegben
             lehet még fukár v. fagykár is.

A kartográfusok munkáját összehangolja a Cartoon Network, melynek tiszteletbeli, örökös elnöke P. Károly von Andor, Oscar-díjas kártoló.

Cím: www.totálkár.@kár.hu



Vissza a kezdethez