Béke, Természet, Szeretet


  Környezetvédő szakkör

- Savas eső program: Idén negyedik alkalommal vettünk részt a Norvég Természetvédő Szövetség által szervezett európai légszennyezettséget vizsgáló programban.  Magyarországról 750 iskola mérte októberben a csapadékvíz pH-ját, s így a részvételi aktivitásban és a mintasűrűségben leelőztük valamennyi európai országot. Szentendrén októberben háromszor esett eső, és pH 4,5 - 5,5 savasságú esőt tapasztaltak a naponta fél órát erre áldozó diákok. Az adatokat a Norvég Meteorológiai Intézet számítógéppel értékelte ki a műholdról észlelt felhőmozgások figyelembevételével, és a következtetésekkel együtt megküldte az iskoláknak. A magyarországi adatokat Simon Imre diákunk részletesebben is feldolgozta. Az általa készített pH-térképeket a Környezetgazdálkodási Intézet sokszorosította, és megküldte valamennyi részt vevő iskolának.

- Zuzmó program: Szintén a levegő minőségére lehet következtetni az érzékeny zuzmók elterjedtségének vizsgálatával. Ilyen felmérést is végeztünk a norvég program keretében, és az adatokat megküldtük a központba.

- Gázkapszulák: Egy japán szervezésű program keretében 4-féle gázjelző kapszulát (NOx, SOx, CO, O3) helyeztünk el az iskola udvarán szeptemberben 48 óráig. A beküldött kapszulákat japán műszerekkel kiértékelték, és az eredményeket megküldték a diákoknak.  A kedvező légköri viszonyoknak megfelelően szennyezettség alig volt észlelhető.

- Papírgyűjtés: A tanév során egy alkalommal szervezett papírgyűjtést végeztünk a diákokkal, mely a későbbiekben folyamatos gyűjtésként folytatódott. A papír értékesítéséből néhány ezer forintnyi iskolai bevétel is adódott. Két nagyobb gyűjtőedényt biztosított az elszállító cég, melyeket az udvari átjáróban helyeztünk el. További kultúrált papírgyűjtőket szeretnénk elhelyezni egyes folyosókon, hogy a diákokban jobban tudatosodjék a gyűjtés folyamatossága.

- Olajgyűjtés: A konyhán keletkező égett zsírt, olajat a Biofilter Kft.  folyamatosan elszállítja. A használt étolaj veszélyes hulladék, emberi, állati hasznosítását jogszabály tiltja. A cég az olajat leszűri, és részben aszfaltba keverik, részben elégetik.

- Veszélyes hulladékok: Kezdeményesésünkre a helyi önkormányzat minden évben begyűjti a lakossági veszélyes hulladékokat. Iskolánk is ilyenkor, Föld Napja környékén tud megszabadulni a vegyszerek, festékek maradványaitól, a rossz akkumulátoroktól. Hasonlóan a lejárt gyógyszereket sem szabad a szemetesbe dobni.

- Elemgyűjtés: Iskolánkban idén is folytatódott a kimerült elemek, veszélyes hulladékok gyűjtése. A több mázsányi mennyiségű elem, gombakkumulátor most is eljuttott Aszódra, a végleges tárolóhelyre.  Iskolánk a városi elemgyűjtésben harmadik díjat, 10000 Ft-ot nyert, és négy szorgalmas diákunk, Bánki Szilvia, Buday Boglárka, Manger Viktória és Perényi Eszter meglátogathatta az önkormányzat szervezésében a visegrádi Erdei Művelődés Házát.

- Videók: Megnéztünk néhány környezetvédelmi filmkazettát, melyet Hollandiából ingyen küldtek. Nagy érdeklődés kísérte a Boldog családok c.  környezetvédő filmet, melynek vetítéseit a diákparlament aktivistái, Naszádos Orsolya, Deák Eszter, Weber Júlia szervezték.

- A Világtakarítás Napján és a Föld Napján megszépítettük házunk táját, az Áprily Lajos teret. Az önkormányzat ingyenesen biztosított egy konténert a hulladékoknak, és időben el is szállíttatta azt. Tevékenységünket az Önkormányzat is értékelte, és részben talán ennek köszönhetően virágokat ültetett a korábban évekig üresen álló utcai kőedényekbe a környéken, valamint három millió forintért felújíttatta a Tobakosok keresztjét és az alatta elterülő parkot.

- További tevékenységek: Üres óráinkban a "Dönts magad" környezetvédelmi társasjátékkal is játszottunk. Egyszer elmentünk kirándulni.  Faliújságunkra két-három hetente tettünk ki környezetvédelmi cikkeket, plakátokat. Locsolgattuk folyosónk virágait.  Megpróbáltuk bevonni az otthont, családot, a háztartásokat egy energiatakarékossági akcióba, de a fogyasztásmérők leolvasása nem sikerült eléggé rendszeresre, így nem tudjuk, mit is értünk el.  Diákjaink nagy része a Balatonfűzfőn gyártott környezetbarát újrapapírból készült, olcsó füzetbe jegyzetel. Hogy az idén is tudjuk-e folytatni a négy éve folyó füzetakciót, az elsősorban anyagi kérdés. A maradék füzeteket mindenesetre kiárusítjuk 20 Ft, ill.  30 Ft-os áron.

- Egyre több tantárgyban megjelenik a környezeti nevelés mint a tananyag integráns része. Külön kiemelendő az új kollégák közül Győry Nicolette és Jakab Zsuzsa munkája, valamint a nyelvtanárok környezetvédelmi lelkesedése. Ezzel nemcsak a NAT követelményeihez közelítünk, hanem diákjainkat is jobban felkészítjük a kereszténységből adódó felelősségteljes életmódra. Nem utolsó sorban érdemes azt is megjegyezni: több diákunk is jelezte, hogy a szóbeli felvételin környezetvédelemmel kapcsolatos kérdést is kapott (és szépen tudott is válaszolni).

- Továbbképzés: A tanév befejeztével Győry Nicolette tanárnő három napos környezeti nevelési továbbképzésen vett részt, és egyidejűleg elkészítette iskolánk pályázatát is a városi környezeti nevelés beindítására kiírt pályázatra (ld. melléklet)

- A Művelődési és Közoktatási Minisztérium és a Földművelési Minisztérium támogatásával kezdeményezésünkre több, mint 200 iskola kapott segítséget faültetési akcióikhoz, és azt is sikerült elérni, hogy a Környezeti Nevelési Hírlevél c. újságot immár 4900 pedagógus havi rendszerességgel megkapja szerte az országban és a határon túl is. Jelenleg egy országos jellegű iskolakert támogatást szeretnénk kieszközölni a két minisztériumnál.

Dőry István



Vissza a kezdethez