Reklám és szemléletformálás /Munkácsy Béla/

"Öné minden energiánk" - Prímagáz (óriásplakát Szentendre-Bp. között)

Ez a mondat jól érzékelteti korunk sajátos szemléletmódját, amelynek lényege a fogyasztók igé-nyeinek mindenáron történő kielégítése. A reklámtábla több száz négyzetméteres (éjjel kivilágított) felülete már-már beletartozik a Dunakanyar tájképébe, legalábbis méreténél fogva meghatározza a kelet fele lealacsonyodó Visegrádi-hegység látképét...
"A tájat benépesítő vadállomány gondozása vadászat nélkül elképzelhetetlen. A vadászat aktív természetvédelem." - Naturexpo, Gemenci stand.
A vadászat során a táplálékpiramis csúcsán álló vadász a jelenleg elterjedt lesről történő vadászat során egy olyan sajátos szelekciót hajt végre, amelynek vajmi kevés köze van ahhoz a természetes szelekcióhoz, amelyet a ragadozók végeztek valaha. Ennek logikus következménye a vadászott fajok génállományában bekövetkező torzulás, ami azt jelenti, hogy a populációk fogékonyabbak lesznek a betegségekre, bizonyos - külső szemlélő által nehezen látható - rendellenességekre.
A kedvtelésből történő állatgyilkolás hordozta kockázat eltörpül ahhoz a veszélyhez képest, amit a gyorsan gyarapodó népességű trópusi országokban figyelhetünk meg, s amelynek hátterében a növekvő humán populáció kielégíthetetlen területigénye húzódik meg. Ennek a veszélynek különö-sen az olyan nagytestű növényevő van kitéve, mint például az elefánt, amelynek egyedszámát az állat nagy táplálékigénye miatt a legtöbb nemzeti parkban is vadászattal korlátozzák.
A védett területeken élő fajok hazánkban sincsenek biztonságban. Ennek egyik jellegzetes példája az Esztergomtól keletre fekvő fokozottan védett Kerek-tó története, ahol a sporthorgászok létesí-tettek egy, a természetbe előretolt hadállást maguknak. A védett terület határát jelző tábla mellett öles feliratok csalogatják a büféhez, lacikonyhához, talponállóhoz a vendégeket. A fokozott igény-bevétel következményeképpen néhány év alatt tönkretették az élőhely különleges vegetációját.
"A kartondobozok újrahasznosíthatók" - Tetra Pak
Vannak olyan cégek is, amelyek közvetett utalással vagy egyszerű félretájékoztatással manipulálják a vásárlóközönséget. Megtévesztő lehet például a kombinált italcsomagolásokat gyártó cégek szó-használata, amikor hirdetéseikben, reklámkiadványaikban, sőt ennél komolyabb fórumokon is kartondobozként nevezik meg gyártmányaikat. Jól ismerjük a rostos üdítőitalok piacán - az üveg eltűnése után - egyeduralkodóvá lett kombidobozokat (TETRA BRIK) és azzal is tisztában va-gyunk, hogy ezek amellett, hogy valóban magas papír részaránnyal rendelkeznek, tartalmaznak más - a környezetet terhelő - alumínium és műanyag komponenseket is. A gyártás és fogyasztás nagy kapacitása (több milliárd doboz/év) azonban azt eredményezi, hogy mindezek összességében meg-lepően komoly mennyiséget tesznek ki. Az alumínium vonatkozásában például a teljes hazai ter-melés 10%-nak megfelelő mennyiségű hulladékalumínium keletkezik és kerül egyenesen a lerakók-ra.
A dobozgyártó cég (az 1990-es évek közepéről származó) jól megválasztott reklámmondata ennek ellenére nem állít valótlanságot, amikor leszögezi, hogy "a kartondobozok újrahasznosíthatók". Mindössze két dolog nem stimmel: Először, a kombinált csomagolóanyag nem kartondoboz, hiszen a környezetben le nem bomló anyagot vagy anyagokat is tartalmaz. Másodsorban visszagyűjtés hiányában újrahasznosításról szó sincs - csak kísérleti céllal próbálkoznak a feldolgozással a Dunapack csepeli papírgyárában, de ez sem a vásárlóktól származó hulladékanyagot érinti, hanem elsősorban a gyártók sokkal tisztább termelési hulladékát...
Nem járnánk el helyesen, ha elhallgatnánk, hogy a dobozgyártó cégek másik terméke - a "Tetra rex", amely csak papírt és műanyagot tartalmaz és friss tej forgalmazására használják -, valóban kevesebb környezeti terhelést okoz. Érdekes módon a vállalatok azonban mégsem ezt a terméküket reklámozzák. Hogy miért, ki tudja...
ISO 14001 környezetmenedzsment rendszer működését tanúsító szabvány
Egyre több cég használja fel a tanúsítást PR célokra, vagyis kérkedik azzal, hogy "elérte ezt a szin-tet". Ez azt a benyomást kelti, mintha itt valami nagy eredményről lenne szó, pedig erről szó sincs! Az ISO 14001-es szabvány megszerzéséhez nem szükséges a környezetvédelmi szabályoknak, normáknak megfelelni. A szabvány csupán annyit ír elő, hogy a környezeti teljesítmény folyamatos javulását kell elérnie a tanúsított cégnek, vagyis a legnagyobb környezetszennyezők is megszerez-hetik a környezetvédelmi tanúsítványt - ez például hazánkban is megfigyelhető, hiszen a tanúsít-vány megszerzésében élen jár a hazai autógyártás és vegyipar (benne az olajipar). Az ISO 14001-es minősítést Magyarországon eddig még mindenki megkapta - ehhez muszáj hozzátenni: aki meg tudta fizetni a tanúsítási eljárás horribilis költségeit (a bevezetés és tanúsítás költsége 1997-ben cégenként 4-8 millió Ft). A tanúsítvány 3 évre szól, de a tanúsítók évente 1-2 alkalommal ellenőrző szemlét tartanak. Tanúsítványt hazánkban még egy cégtől sem vonták vissza, pedig lett volna rá ok - a KöM kiadványa szerint egy vállalatnál a tanúsítvány megszerzése után 3 hónappal súlyos havária esemény következett be, 50 kg formaldehid ömlött a csatornába az anyag helytelen tárolási és kezelési módja miatt.
Egyre inkább úgy tűnik, hogy a környezetközpontú irányítási rendszer (környezetmenedzsment rendszer) nem más, mint a gazdag ipari országok újabb profitszerző akciója, mely segítségével céljuk a gazdasági hatalom, a piaci pozíció megőrzése. A gyakorlatban ugyanis csak az rúg labdába a nemzetközi - de egyre inkább a hazai - piacon is, akinek megvan az ISO 9000 (minőségügyi) és 14001 tanúsítványa. Ezek megszerzése azonban nem kevés pénzt emészt fel, ami javarészt nyugati tanúsító cégek zsebébe vándorol. A puszta fennmaradásukért, létükért küzdő kis hazai cégek nem tudják megszerezni a szükséges pénzt, kiesnek még a beszállítói körből is, hiszen a nagy (multina-cionális) cégek ezek számára is előírják az ugyancsak nagy (multinacionális) cégek által történő tanúsítást.
A lakosság számához viszonyított rangsorban Magyarország jelenleg Németország után a második helyen áll az ISO 14001-es szabvány alkalmazásában. Hogy ez mit jelent valójában, jelent-e ko-moly előrelépést a környezetvédelemben, javul-e ezáltal az ország környezeti teljesítménye minde-zek ismeretében nem egyértelmű.

Munkácsy Béla

[Vissza a kezdethez]