Béke, Természet, Szeretet



A természet egyensúlya

[Példabeszéd a fenntarthatóságról]

 

A természet évmilliókon át bonyolult egyensúlyban volt, s ennek a sokkarú mérlegnek egyes karjaira - szennyezéseivel - rácsimpaszkodott az ember. Az egyensúly felborulásának folyamata minden területen és minden szennyezésre nézve nagyjából három szakaszra tagolható:

 

Első fázis:     a természetes öntisztuló képesség

Második fázis:  túlterhelődés után a természet öntisztuló
               képességének (a tisztító szervezeteknek) a lepusztulása,
               megszűnése

Harmadik fázis: a szennyeződés halmozódása az elviselhetetlenségig

Tudjuk, hogy az egyes szennyezések között (káros) keresztkölcsönhatások is lehetségesek, t.i. egy szennyezésfajtától elpusztulhatnak olyan élőlények, melyek egy másik szennyezéssel még sokáig megbirkóztak volna.  Az is előfordul, hogy egy hirtelen, csapásszerű szennyezés tartósan felszámolja az öntisztulóképességet olyan területen, ahol ez egyébként nem volt várható. E kivételek ellenére, mégis használhatónak tűnik a fenti szakaszolás, és tapasztalaink is sajnos azt bizonyítják, hogy a természet pusztulása a környezetünkben az egyes területeken más-más ütemben, de elvileg azonos módon történik. Ezt a jelenséget, és ennek következményeit tárgyalja ez a dolgozat.

Gyerekkoromban édesapám hívta fel a figyelmemet a Duna öntisztító képességére: ha pl. a vízbe dobunk egy almacsutkát az hamar baktériumok és halak táplálékává válik, megszűnik nyomtalanul, a Dunával válik egyenlővé. De arra is ő hívta fel a figyelmemet, hogy minden élő víz túlterhelhető - például - szervesanyagokkal, s az ellégtelenedés után a vízből kipusztulnak az állati, majd a növényi szervezetek, s a víz még azt az öntisztulóképességét is elveszíti, amit ezek az élőlények kölcsönöztek neki. A folyó holt vízzé, szennycsatornák higítóedényévé válik, s ekkor már az almacsutka is feldolgozhatatlan szennyezésként úszik az alatta lévő mérgező keverék habjain.  (Ez a folyamat le is zajlott, az Elbán, a Rajnán, a Temzén; a Dunán most zajlik; később látni fogjuk, hogy a folyamat csak nagy erőfeszítéssel fordítható meg: nehéz egy folyót ismét élővé varázsolni.)

Hasonló, például, az erdők tisztító képessége: A fák és az aljnövényzet asszimilálnak, szennyeződéseket, port kötnek meg, stabil klímát alakítanak ki, magukba tudnak építeni még a kénes gázokból is valamennyit.  De ha a savasesőket már nem tudják tovább elviselni, pusztulásba fordulnak, és maguk is szennykibocsátóvá válnak. Ugyanígy megismerhető a tavak, a talaj terhelhetősége, s hasonlóan az óceánoké, sztyeppéké, meghatározható egy adott zöldfelületmennyiséggel rendelkező város levegőjének terhelhetősége ugyanúgy, mint az egész légköré.

Most vizsgáljuk meg az elszennyeződés három fázisának folyamatát:

1.) Az első fázis, az egyensúly, az öntisztulás fázis évmilliókon át fennállt, de még az ember is évezredeken át használta úgy a természetet, hogy abból sem a természet, sem az ember nem sokat érzett. Ellenpéldaként szokták említeni, hogy az ókori ember már ki tudta meríteni az erdők megújulási képességét, több tölgyet és cédrust termelve ki hadihajók számára, mint amennyi makkból és sarjból újranőhetett. Így változtak balkáni és libanoni rengeteg erdőségek - máig - lepusztult hegyoldalakká. Minden más területen azonban a huszadik századig "kellett várni" a természet lehetőségeinek kimeríthetőségére.

2.) A második fázis általában rövid, évekig, évtizedekig tarthat csak.  Ennek okai: a természet pusztulása maga is terheli a természetet; közben az ember nemhogy csökkentené a szennyezését, hanem éppen ezekben az időkben általában megtöbbszörözi azt; a folyamatot gyorsítják a bevezetőben említett káros együtthatások is: egy élő rendszer egy elemének sérülésével nagyon gyakran felborul az egyensúly, és lebomlik az egész együttélő közösség. Ha pedig a természet feldolgozóképessége megszűnik, akkor nagyon hamar elérkezik a harmadik fázis, amikor az ember négyszemközt marad szemetével, s a további elviselhetőség már csak a higító edényzet (a Föld élettelen terei) térfogatától függ.

3.) Erre a harmadik fázisra jellemző, hogy a szennykibocsátás mértéke, ha lehet, lendületből még újabb egy nagyságrenddel nő; egyetlen pozitívum, hogy a viszonyok egyszerűsödnek: a bonyolult természeti folyamatok már kimaradnak a számításokból, a súlyos szennyezés mértéke könnyen mérhető és fizikai, kémiai modellekkel nyomon követhető.  Mindazonáltal én az első fázist mégis egyszerűbbnek és kívánatosabbnak gondolnám: Ennek elve ugyanis az, hogy ha a természet határait felismerjük, és nem közelítjük meg, boldogan élhetünk itt, a Földön.

Nem célom, hogy vitát indítsak a természet tűrőképességének határairól csak példaként szeretnék megemlíteni néhány olyan szennyezési területet, ahol könnyen és egyértelműen eldönthető, melyik fázisban tartunk:

    Első fázis: légköri oxigén egyensúlya, erdők porterhelése

    Második fázis: a Duna biológiai és szerves szennyezése, tavak eutrofizálódása, talaj savasodása

    Harmadik fázis: talajvíz nitrátosodása, az őserdők letarolása, a városi növényzet küzdelme a por, só, kiszáradás, nitrózus gázok ellen, a szilárd hulladékok halmozódása, a levegő szénmonoxid, ózon, kéndioxid tartalma különösen városokban, ipartelepek környékén, veszélyes hulladékok, sugárzó szemetek felhalmozódása, stb.

Mivel a második fázis tragikusan rövid, ezért részletesebben az első és harmadik fázissal szeretnék foglalkozni, megállapítva, hogy a két helyzetben gyökeresen eltérő élet-stratégiára van szükségünk.  Nyilvánvaló, hogy ami az első fázisban megfelelő szabályozás, az a harmadik fázisban teljességgel alkalmatlan lehet.

Az első fázisban kézenfekvőnek tűnik a limitszabályozás. T. i. ha ismert a természet öntisztulási tűrőképessége, akkor ennél alacsonyabb szinten kijelölhetünk egy terhelési határt, amit semmilyen körülmények között nem szabad túllépnünk. Valami hasonlót láthatunk is megvalósulni, csak nagy furcsaságokkal: Egyes országok rendelkeznek bizonyos anyagok összkibocsátásáról, Amerikában még "kibocsátási jegyet" is bevezettek például széndioxidra, kéndioxidra, amit aztán a nagy erőművek adnak-vesznek.  Az alapgondolat itt nyilván a limitszabályozás. Csakhogy a furcsaságokat is meg kell említeni, amely alapvetően megkérdőjelezi e stratégia értelmét: - sok esetben nem a kibocsátási határt szabályozzák, hanem a megengedett növekedési ütemet (mintha a természet tűrőképessége még nőne is) - a legtöbb esetben a történelmileg kialakult, jelenlegi szinten, vagy valamilyen más kellemesnek tűnő szinten szabályozzák a szennyezés mértékét (teljesen függetlenül attól, hogy ehhez mit szól a természet) - és a legfőbb hiba, hogy sok esetben harmadik fázisú helyzetben alkalmazzák az említett limitszabályozást, aminek aztán végképp nincs semmi értelme (sebtapasz a haslövésre).

Hasonlóan viselkedünk mi magunk is, amikor - egyébként dicséretes módon - takarékoskodunk, fogadkozunk, hogy nem fogjuk növelni víz-, villanyfogyasztásunkat, és ezzel legalábbis a növekedés ütemét valóban korlátozzuk; kevesebbet autózunk, kevesebbet vásárolunk, de nem határozzuk meg, hogy milyen ütemben és milyen szintre csökkentjük fogyasztásunkat, és legfőképpen, hogy miért. Egy harmadik fázisú szennyezés esetén a limitszabályozás ugyanis elégtelen eszköz.  Még a fogyasztáscsökkentés is csak a megoldás egyik fele a második illetve harmadik fázis esetén. Éppen ezért írtam le ezt a gondolatmenetet, hogy legalább ne kenődjünk el, ha tényleges erőfeszítéseinknek sem most, sem hosszabb idő múltán nem látjuk a gyümölcsét. Nem is láthatjuk. Ezt a logikai hibák világosan mutatják. Senki nem akar értelmetlenül áldozatot hozni, tehát tisztába kell jönnünk a valós helyzettel, hogy egyértelműen meghatározhassuk harmadik fázisú élet-stratégiánkat.

Mi a teendő a harmadik fázisban?

Két dolog: a csökkentés és a helyreállítás. Tetszőleges sorrendben, de lehetőleg egyszerre. Szerintem nyilvánvaló, hogy ha valamit túlléptünk és tönkretettünk, akkor vissza kell lépnünk és helyre kell állítanunk, különösen ha azt is tekintetbe vesszük, hogy a helyreállítás a záloga annak, hogy újból felálljanak azok a határok, melyeket ha nem lépünk túl, akkor hosszan és boldogan élhetünk, mint a mesében. Tehát mindkettőre szükség van. Vigasztaljon az a tudat, hogy ha a csökkentés és a helyreállítás is sikerült, akkor a gyermekeinknek már valóban csak a határaikra kell majd figyelniük. A szép, új ökologikus világban már sokkal könnyebb lesz élni, mint azt elérni.

Tehát csökkentés: nem bizonyos ütemben és bizonyos arányban való csökkentgetésekről van itt szó, hanem az első fázis határainak meghatározásáról, és az annak megfelelő szintű új életmód sürgős kialakításáról. A megfelelő szint bárhol lehet a határokon belül, amit ha ötmillárddal megszorzunk, akkor még a természetnek "meg se kottyan".  Nem nyafoghatunk tehát: "Nekem olyan jó állásom van. Oly édes ábrándokat ábrándoztam kamasz koromban!  Hadd pancsikoljak még egy kicsit a fogyasztói világ fürdőkádjában, de holnap, ígérem, már környezetbarát dezodort fogok vásárolni!" Nem. Itt fenntartható életmódról van szó. Ezer szerencsénk, hogy ez ma Magyarországon, vidéken és a világ számos táján "könnyen" kialakítható. Meg is élhető, és unokáinknak is csak ezt kell majd megélniük, meg a dédunokáinknak, meg az ükunokáinknak, STB. (A hangsúly ebben a mondatban a satöbbin van.)

És helyreállítás: vagyis több kárt tenni jóvá, mint amennyit okoztunk.  Egészen pontosan: az emberek többségének több kárt tenni jóvá, mint amennyit a sötét múlt és a renitens kisebbség okoztak, okoznak és okozni fognak. Ez már nagyobb falat. Nem csak magunkat kell megrendszabályozni, hanem egy tehetetlen többséget kell megnyerni... Nem csupán a méltányos fenntartható életmódra, hanem egy kifejezetten méltánytalan jóvátételre... A természet és gyermekeink érdekében... Annak jóvátételére, amit vérszerinti szüleink rontottak el, meg azok az újgazdag ficsúrok, akiknek gazdasági ügyeskedéseit a TV-ben bámuljátok.

Mint minden, a helyreállítás és a jóvátétel sem példa nélkül való.  A háborúk utáni hadisarc sokszor még nagyobb és méltánytalanabb volt, de megadták a jóvátételre kötelezettek. A Temze folyót az állam tisztította meg és állította helyre, ilyen értelemben az adófizető többség akaratát hajtván végre. Egy város lakóinak jelentős része órák alatt felszedi azt a szemetet a közterekről, amit egy kisebbség hagyott el, amit a természet nem emésztett meg egy év alatt, csak a szél kavargatott ide-oda.

Összefoglalva: ökológiai pozitívumot kell felmutatnunk legalábbis addig, amíg a fenntarthatóság állapotát újra el nem érjük. Az ökológiai adósságot pedig ugyanúgy kamatostul kell megfizetnünk, mint az államadósságokat.

Példabeszéd a fenntarthatóságról

 

Befejezésül hadd mondjak egy példabeszédet az ökológiai pozitívumról.  Egy rádiótelefonos ficsúr az ezredik masszázs-szalonjának megnyitására készülődve körbepöfögi az országot. Amit tesz társadalmilag értéktelen, mégis jól él. Ökológiailag is negatív, de talán nem is tud róla.

Ugyanebben az országban egy pék hajnalban kel, és megsüti mindannyiunk kenyerét. Rengeteget fárad, és meg is kapja a megélhetéséhez szükséges fizetséget. Munkája társadalmi egyensúlyban van: meggazdagodni sose fog, hiszen nem ő az egyetlen pék az utcában, de mindenki hálás a munkájáért. Azonban a kibocsátott füstöt még senki nem fizette meg, a kemence hamuját senki nem tudja visszaalakítani, és a pék sem tudja, hogy egész életében, negyven éve, minden nap csak ökológiai negatívumot termelt (meg társadalmi értékeket, amiért megkapta a fizetségét).

Egy napon a pék beállt az önkéntes tűzoltók közé, és részt vett egy villámsújtotta hegyoldal oltásában is. Fákat ültetett minden évben a felesége nevenapján, mert az ősszel volt, máskor pedig megakadályozta egy fa kivágását, pedig ezért a szomszédja hónapokig nem köszönt neki. A polgármester barátjaként sokat tehetett a helyi csatornázás meggyorsításáért, bár a szennyvízüzem még mind a mai napig nem épült meg. Egyszer még azt is megtette, hogy a város ifjúsága előtt beszédet mondott, és fontosabb harcnak nevezte a természet védelmét, mint a hazafias buzgóságot.

Másnap meghalt a pék, mert elütötte egy autó. Egy rádiótelefonos ficsúr volt, de nem a masszázs-szalonos, hanem egy másik. Mit gondoltok, amikor összegyűltek a temetésén a gyermekei és az emberek, mit köszöntek meg ennek a péknek?

- A szeretetet és a kenyeret.

- Valóban, a kenyeret, amelyért megkapta a fizetségét, és maga is élelmet vásárolt, és a szeretetet, amit a jó gyermekei részben viszonoztak, részben meg továbbadtak a saját gyermekeiknek. De este, eljöttek a madarak is, és csendes dalolással megköszönték a fészküket, az életüket és a fákat is, amiről mindenki más elfeledkezett a temetésen.

A pék pedig megbékélve, de szomorúan hallgatta őket, mert már tudta, hogy az élete még így is ökológiai negatívumban volt.  Akinek füle van, hallja meg!

D.I.


Vissza a kezdethez