Donella Meadows: Trade On The Fast Track -- What's The Hurry?

Kereskedelem fölgyorsítva - Minek ez a sietség?

Azt mondják, hogy sok rossz érv miatt utasította el a Kongresszus Clinton elnök "fölgyorsított" kereskedelmi törvényét. A szokásos vádakat halljuk: "tenni kell valamit Clinton megalázásáért", a protekcionisták és a szakszervezetek leszámolásai, az izolacionistáké akik félnek a kereskedelemtől, mert félnek a világtól.
Voltak azonban jó érvek is, amelyeket erősített az a tény, hogy a NAFTA, a Mexikóval kötött szabadkereskedelmi egyezmény nem teljesítette a nagyszerű ígéretet egyik ország számára sem. A NAFTA -pártiak kidobolták, hogy a globalizáció elkerülhetetlen, a kereskedelem növeli a gazdaságot, a kereskedelem munkaalkalmat teremt -és más hasonló maszlagokat.
Azzal kezdem, hogy a kereskedelem az átlagos amerikai számára nem okoz gondot. Már kapunk almát Chiléből és kocsikat Japánból. Küldünk kukoricát Afrikába és repülőgépeket Közel-Keletre. A számítógépeink és kocogócipőink eljutnak Ázsiába mielőtt nálunk piacra kerülnének. Zenénket és filmjeinket az egész Földön játsszák. Mi kell ennél több?
Vannak ismert kereskedelmi gondok, például ilyen a Nike-történet. Az ázsiai munkások éhbérért készítik a cipőket, amelyek érthetetlenül 100$-ba kerülnek nálunk. Tudunk a maquiladorákról, az új gyárakról a határ mexikói oldalán, amelyeket a Sony, a Black & Decker, GM, Ford építettek, amelyek 5 $-t fizetnek nem egy órára, hanem EGY NAPRA. Ezek kiöntik a mérgező kotyvalékaikat, amit néhány mérfölddel északabbra sosem engednének meg nekik.
Ezek a gyárak a szabad kereskedelem jelképei lettek. Azok az emberek, akiknek a tudatát még nem ejtette csapdába az üzleti világ logikája, egy pillanat alatt látják, hogy ezekkel valami helytelen dolog van. Akik közelebbről megnézik azokat - beleértve a szakszervezeti és környezeti szószólókat, akik bombázták a Kongresszust, hogy meghiúsítsák a törvényt, - a perverzió bizonyítékait látják bennük.
Úgy érvelnek, hogy a szabad kereskedelem a gazdaság rombadöntését eredményezi, főleg a jelenleg magas szociális és környezeti színvonalat élvező nemzetekét.

Egy korábbi korszakban képzett közgazdászok kórusban énekelik: "a kereskedelem mindig, mindig, mindig jó", nem képesek átlátni a perverzitást, bár mindenki más képes rá. Ha egy vállalat talál egy helyet, ahol nem kell adót fizetnie az iskolákért vagy a szennyvíztisztításért, ahol büntetés nélkül eláshat bármiféle ragacsos szennyet, ahol a kétségbeesett emberek földimogyoróért dolgoznak, oda fog költözni. Ha ő nem, akkor a versenytársai. A piac elkerülhetetlenül megjutalmazza azokat, akik a költségekkel valaki mást terhelnek meg, a jelen esetben munkásokat, családokat, közösségeket és a környezetet.
Egy nemzet megkövetelheti, hogy azokkal fizettesse a költségeket, akiket illet, hogy tisztességes munkabéreket fizessen, hogy a munkahelyek legyenek biztonságosak, támogassa a helyi közüzemi hálózatot, és eltakarítsa a saját szemetét. Ez nem csak a társadalmat segíti, hanem magát a piacot is, kikényszerítve, hogy az árak tartalmazzák a valós költségeket. A nemzet azonban nem engedheti meg olcsó termékek behozatalát, mert ez károsítja azokat a cégeket, amelyek eleget tesznek a fenti követelményeknek. Meg kell tiltani az ilyen termékek eladását vagy meg kell adóztatni azokat.
Az új kereskedelmi rendszer alapján Venezuela és Brazília ellenszegülnek az EÁ tiszta levegő törvényének, amelyik megtiltja a külföldi finomítókból a hazainál szennyezőbb üzemanyag behozatalát. Az EÁ vitatja az európai tilalmat, ami szerint nem szabad a marhákat mesterséges hormonokkal etetni. Sok ország viszont kifogásolja az EÁ azon követelményét, hogy az apró tengeri rákok hálóval való fogása ne pusztítsa a veszélyeztetett tengeri teknősöket. Ugyanekkor bármilyen féle üzlet vándorlása révén az amerikai munkások veszítenek el munkahelyet és a közösségek a vállalataikat.

Ez az elmélyülő vetélkedés kezdete. Eddig Clinton ezen nagy gond felé csupán kis gesztusokkal fordult. Hogy a NAFTA előrehaladjon, létrehozta az Északamerikai Fejlesztési Bankot, hogy megtisztogassa a határvidéket. Ennek jelenleg 450 milliója van és ígérete egy esetleges 3 milliárdos összegre. Ez soknak tűnne, ha nem gondolnánk végig, hogy egy szennyvízkezelő csak egyetlen mexikói városnak 830 millióba kerül. A területnek legalább 8 milliárdra van szüksége az ivóvízhez, a szennyvíztisztításhoz és a mindenkire kiterjedő hulladékelszállításhoz.
Ezeket a költségeket az Észak-amerikai Fejlesztési Bankon vagy más út révén az EÁ-beli és mexikói adófizetőknek kell állni, holott a maquiladorok adójából kellene fedezni.
Nem csoda, hogy az adófizetők, munkások és környezetvédők kezdenek egyenlőségi jelet tenni a gyorsítás (fast track) és a becsapás között (szójáték: pulling a fast: becsapni). A közgazdászok, politikusok és a vállalatok reflexszerűen protekcionistáknak nevezik ezeket az embereket.
Valóban azok, de nem abban az értelemben, hogy meg akarnak védeni bizonyos előjogokat (ami olyan gyakran történik a viták során).
A törvényjavaslat bírálata igyekszik megvédelmezni a társadalmat, a környezetet, és ezzel a gazdaságot, ami nem működik tiszta levegő, tiszta víz, közösségi szolgáltatások, üzemelő közösségek, biztos családok és gyereknevelés nélkül.
Van egy sor kigyomlálandó protekcionista gát, de nem a vetélkedés elmélyülése révén. Nem igaz, hogy a kereskedelem mindig, mindig, mindig jó. Van mód a jó oldalainak az erősítésére, megőrizve a közösség javát és a piaci árak azon képességét, hogy közöljék a teljes igazságot. Minden szabályozás esztelen eltörlése nem ezt célozza.
Ha Bill Clinton tanul valamit ebből a megalázásból, reméljük, hogy megtanulja mindezeket. - Pi.

 

[Vissza a kezdethez]